M-ERA.NET je mreža, financirana s strani Evropske skupnosti, ki je bila ustanovljena leta 2012. Namen mreže je podpora in povečanje usklajevanja evropskih programov za raziskave in razvoj in s tem povezano financiranje na področju materialov in znanosti. V zadnjih treh letih je dvajset evropskih projektov M-ERA.NET prejelo naziv “Zgodba o uspehu M-ERA.NET”. Na Odseku za elektronsko keramiko smo sodelovali pri kar dveh projektih, ki sta prejeli oznako “Zgodba o uspehu M.ERA-NET”.
Prvi projekt z naslovom »Integrirani elektrokemični senzorji s keramičnimi mikrofluidnimi strukturami (INTcerSEN)« je vodila doc. dr. Hana Uršič Nemevšek. Glavni namen projekta je razvoj in izdelava inovativnih keramičnih mikrofluidnih naprav z integriranimi zaznavnimi funkcijami in aplikacijami na področju biomedicine, okolja in varnosti. Novost projekta je bila nekonvencionalna uporaba tehnologije LTCC (keramika z nizko temperaturo žganja), ki omogoča izdelavo tridimenzionalnih keramičnih struktur z vgrajenimi elektrokemičnimi senzorji, mikrofluidnimi funkcijami in elektroniko za obdelavo signalov in brezžično komunikacijo. Partnerji v projektu so bili:
Drugi projekt z naslovom “Piezoelektrični MEMS za učinkovito pridobivanje energije – PiezoMEMS” je vodila prof. dr. Barbara Malič, vodja Odseka za elektronsko keramiko.
V okviru projekta PiezoMEMS smo razvili nov element za piezoelektrično zbiranje energije, ki vključuje mikro-elektro-mehanski sistem (MEMS), piezoelektrične materiale brez svinca, shranjevalni modul in elektronsko vezje. Gre za zbiranje majhnih količin energije (1-100 µW) za avtonomno delovanje prenosnih ali vgrajenih naprav in sistemov. Osrednji element je MEMS, ki ima 20 mikro konzol z nanešeno plastjo piezoelektrika (preizkusili smo tankoplastne piezoelektrične materiale ZnO, KNN in AlN) in elektrode. Konzole so električno povezane tako, da dosežemo čim bolj učinkovito zbiranje energije. Celotni sistem, integriran v keramičnem ohišju, je namenjen kot vir energije za prenosne biomedicinske naprave ali senzorske mreže.
Partnerji v projektu so bili:
Spletna stran projekta PiezoMEMS: http://www.imt.ro/piezomems/